Najtrudniejsze pytanie świata – czym się zajmuje automatyk. Tak samo jak pytanie czym jest automatyka. Automatyka jest działem inżynierii technicznej, która zajmuje się procesami sterowania. Sterowanie można znaleźć praktycznie wszędzie – od pralki, maszyn, linii produkcyjnych po całe budynki – nie tylko przemysłowe, ale i mieszkaniowe czy usługowe.

Automatyk – inżynier z wyobraźnią

Automatyk to zawód przyszłości należący do tzw. kadr Przemysłu 4.0. Taki inżynier z wyobraźnią może zajmować się utrzymaniem ruchu, ożywaniem maszyn, ale przede wszystkim programowaniem PLC. PLC to inaczej programowalny sterownik logiczny. Jest narzędzie tak wszechstronne, że trudno sobie wyobrazić ewolucję w wyższą formę zaawansowania.

PLC

PLC jest w zasadzie specyficznym rodzajem komputera przemysłowego, który składa się z min. z jednostki centralnej, pamięci, wejść i wyjść analogowych, cyfrowych oraz modułów zasilania czy komunikacji. Sterownik PLC jest urządzeniem programowalnym  i tu leży cała tajemnica jego wszechstronności. To od automatyka, programisty PLC zależy przyszły kształt procesu i działania systemów automatyki, ale także robotyki.

SMA

SMA to inicjatywa, która ma promować kunszt inżynierów – Studenckie Mistrzostwa Automatyków organizujemy po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że zostanie na stałe elementem Konferencji Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu.

Wspierać kadry przyszłości

Braki kadrowe dotyczą obecnie wielu różnych zawodów, ale od kilku lat przedsiębiorcy zastanawiają się skąd wziąć nowych inżynierów. Wydaje się, że najlepszy sposób to wspierać kadry przyszłości. SMA to promowanie automatyki wśród studentów więc zapraszamy firmy, które chciałyby zostać partnerami i sponsorami wydarzenia. Jeśli interesuje Cię wsparcie młodych ludzi w ich drodze do rozwoju skontaktuj się z nami.

Koordynator wydarzenia – Magdalena Kamińska magdalena.kaminska@alnea.pl